Naučné stezky

jako turistické cíle plzeŇského kraje a blízkého okolí

 

 

Naučná stezka Nebílovy

Plzeň – jih / Nebílovy / mapa KČT č. 32 – Přešticko (3. vyd. z r. 2010)

 

 

Východištěm naučné stezky je prostor u kaple před zámkem.

     Obec Nebílovy se může pochlubit dvěma cíli, pro které stojí za to tento malebný kout jižního Plzeňska navštívit. Není těžké uhodnout, že hlavním cílem je barokní zámek z r. 1706, kterému Nebílovy vděčí za svoji popularitu.

     Cílem dalším, a to je možná pro mnohé zajímavou novinkou, je nedávno otevřená naučná stezka pojmenovaná prostě po obci, která je východištěm i cílem, tedy naučná stezka Nebílovy.

    NS má délku 5,7 km a je vybavená 6 informačními tabulemi.

     Návštěva barokního nebílovského zámku spojená s okružní naučnou stezkou může být tak ideální náplní téměř celodenního výletu bohatého na nová poznání a prožitky.

 

 

 

     Přestavbu renesanční tvrze na zámeček započal benátský generál A. Steinau, záměr však dokončili v r 1706 až Černínové, kteří v r. 1715 připojili Nebílovy k svému šťáhlavskému panství. Barokní zámek stavěl J. Auguston podle návrhu J. L. Hildebrandta; tvoří jej dvě patrová křídla s mansardovými střechami. Vstupní trakt je opatřen středovou věží s průjezdem, v nádvoří arkádové lodžie.

     Východní křídlo se vstupním pavilonem nese erb Černínů a stopy sgrafit z původní renesanční tvrze.

     Objekt je v dlouhodobé rekonstrukci, přesto jsou zpřístupněny 2 okruhy. Prohlídka zámku s průvodcem trvá 40 a 25 min.

     Otevřeno:  IV. a X. v So, Ne, sv. 9-16 hod. V.-IX. Denně kromě pondělí 9-17 hod. Info: 377 917 090, www.zamek-nebilovy.cz 

 

 

 

Prusiny - kostel sv. Jakuba Většího se  tyčí na vysokém návrší. Barokní stavba z r. 1722, dominanta krajiny, se starší záp. věží, zdobí kamenný erb ÚlickýchPlešnic s datem 1608. V interiéru kostela je pozdně gotická socha sv. Jakuba. Na vých. svahu návrší býv. sídliště lidu mohylové kultury ze střední doby bronzové i ze slovanské doby hradištní. Do nedaleké osady Prusiny na trase NS vede kvalitní silnička s minimálním provozem. Ta je ideální pro i pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace, zejména vozíčkáře.

 

 

Zastavení č. 3 – u Nejsvětější Trojice.

Součástí tohoto místa s dalekým rozhledem je i kamenný obelisk jako upomínka na parcelaci pozemků v r. 1924.

 

 

     Značení naučné stezky je jednosměrné, pomocí plastových směrovek s logem NS. V některých úsecích NS vede po turistických značených trasách Klubu českých turistů, o které pečuje Značkařský obvod Plzeňsko. Značení a průchodnost NS ale zajišťuje zřizovatel a správce NS, obec Nebílovy. Protože je značení NS provedené plastovými tabulkami poněkud řídké, je třeba pozorně sledovat její průběh, zejména na křižovatkách cest a možných odbočkách. Přehledné a na informace bohaté orientační  tabule obsahují i přehledovou mapku s kilometráží, takže nikdo nezabloudí.

 

 

 

 Kaplička sv. Barborky s odpočinkovým sezením, ale hlavně se „zázračnou“ vodou v blízké studánce. Mocnost jejích účinků jsem sice po jednorázové degustaci potvrdit nemohl, jedno je však jisté: je osvěžující a vynikající v každé roční době.

 

     Doubrava v okolí kaple zřejmě poskytuje mimořádně příznivé podmínky nejen pro houby běžné - holubinky, lišky a hřiby, ale i pro další mykologické skvosty – např. přísně chráněná kuřátka lososová nebo šťavnatku holubinkovou.

 

 

Malá hádanka nakonec: máte dojem, že na snímku vidíte houbu s ukopnutým kloboukem?

Pak vězte, že tomu tak není.     Houba na snímku je totiž v celé kráse vzácně rostoucí Stroček trubkovitý.    ð

    

 Přimlouvám se za opatrné našlapování a ponechání houbařských nálezů v této ojedinělé mykologické zahrádce pro zachování rodu i pro potěchu ostatních návštěvníků.

 

 

Jak se tam dostat: Na kole, autem, busem - Informace o dopravním spojení .

 

Občerstvení na trase: Nebílovy - restaurace naproti zámku nabízí celou řadu nápojů bohatých na minerály a vše, bez čeho se tělo turistovo neobejde. Nad vchodem je umístěno motto, jehož autorství je přiznáno českému velikánovi Járovi Cimrmanovi. Mottem je myšlenka rozhodně stojící za zapamatování.

 

Tajný tip: Svahy v okolí Nebílov mají příznivou polohu pro sadařství, zejména pro pěstování kvalitních jablek. A právě jablka, či spíše Den jablek, je dalším magnetem, který každoročně přitahuje veřejnost z blízkého okolí a Plzně. Kromě mnoha druhů jablek zde můžete ochutnat vše, co lze z jablek vyrobit: mošty, calvados, pálenku, ale i nejrůznější domácí pečiva plněná jablky – vynikající štrůdly, záviny, buchty a vdolky s jablkovou zavařeninou. Samozřejmostí je i trh řemeslných výrobků.

Den jablek se koná tradičně na přelomu září a října, sledujte info na  http://www.nebilovy.cz/

 

 

Přehled naučných stezek v Plzeňském kraji

Pro KČT Plzeňského kraje připravil Jiří Mareš, aktualizace 29. září 2011

Autor předem děkuje za jakékoli poznatky nebo připomínky k uvedené naučné stezce zaslané na adresu trasy@centrum.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

¨