KORÁB u Kdyně

(okres Domažlice, mapa KČT č. 63 – Chodsko)

     Vrch Koráb, který leží na nejvyšším bodu Chudenické vrchoviny nedaleko Domažlic v nadmořské výšce 773 m n.m., obklopuje bohatě členěný kraj s četnými vrcholy a údolími pokrytými listnatými či smíšenými lesy.  O vystavění rozhledny na zalesněném vrchu Korábu poprvé uvažoval Klub českých turistů už v roce 1902. Z finančních důvodů byla stavba odsunuta do druhé poloviny třicátých let. První jasné představy o stavbě ale přinesl pětatřicátý rok. O tři roky později začaly stavební práce. Dřevěná trámová rozhledna s malou chatou byla otevřena 7. srpna 1938. Rozhledna měla pět poschodí, zakončovalo ji rozšířené plato ve výši jedenadvaceti metrů. Chata, která k rozhledně patřila, nabízela turistům hostinskou místnost zařízenou chodským nábytkem. Chata brzy nestačila uspokojit všechny zákazníky. Proto se rozrostla o jedno patro, kde se mohli zájemci ubytovat ve čtyřech dvoulůžkových pokojích či v jedné ze dvou čtrnáctilůžkových nocleháren. Vznikl také druhý sál a na severním svahu poblíž chaty se objevil dřevěný lyžařský můstek. V tomto období byl na Korábu dokonce vystavěn lyžařský můstek. V roce 1942 byl Koráb zabrán německými úřady a znovu otevřen až v roce 1948. V témže roce byla rozhledna opláštěna prkny a vyhlídkový ochoz zastřešen. V této podobě sloužila věž do poloviny osmdesátých let, kdy musela být z bezpečnostních důvodů odstraněna. Tehdy stará rozhledna zmizela úplně.

Teprve v letech 1990 - 92 na jejím místě vyrostla nová ocelová konstrukce sloužící současně jako vysílač. Skládá se z tubusu, ve kterém vede 144 schodů až do trojboké vyhlídkové gondoly, upevněné v 30 metrové výšce. Konstrukci navrhl tehdy mladý jáchymovský architekt a příznivec turistiky ing. Jaroslav Egert. Otevřena byla 15. srpna 1992. Vyhlídková gondola nabízí návštěvníkům kruhový výhled na město Kdyni, nedalekou zříceninu hradů Nový Herštejn a Rýzmberk  a okolí. Na obzoru se objevuje modravé pásmo Šumavy, Českého lesa a za hranicemi německé pohoří Hoher Bogen.  Rozeznat lze Domažlice, Všerubský průsmyk, Čerchov a za jasného počasí i Přimdu.  

Turistickou ubytovnu s restaurací a rozhlednu odkoupil od Klubu českých turistů Městský úřad ve Kdyni. Pro Koráb je to štěstí, jinak by pravděpodobně zchátral.

Otevírací doba: Rozhlednu Koráb můžete navštívit každý den po celý rok mezi 9. a 21. hodinou. Ubytovat a najíst se je možné na Korábu až do třiadvacáté hodiny. Na Koráb se lze dostat i autem po silnici ze Kdyně, parkoviště přímo u chaty a rozhledny.

Rozhledna Koráb s hlavním výhledem na město Kdyni a pohoří Hoher Bogen. Původně byla rozhledna součástí turistické chaty, dnes je samostatně stojící.    

(Foto Jiří Mareš)

Jako inspirace k pěknému výletu se nabízí pěší trasa ze železniční stanice Dobříkov na Šumavě /570 m/(0. km), odkud se vydáme po žluté značce č.  6630 přes Branišov (2,5. km) – Koráb, chata /773 m/ (4.0 km). Po téže žluté značce můžeme dále pokračovat do Kdyně /460 m/ (7,0 km) a Kdyně ŽST (8,0 km). Po zdolání Korábu se ovšem můžeme rozhodnout i pro jinou trasu, např. na Nový Herštejn nebo Rýzmberk. Možností se nabízí celá řada a věřte, že všechny stojí za to.

Pro KČT Plzeňského kraje připravuje Jiří Mareš, aktualizace 20. září 2006

 

Hlavní stránka KČT Plzeňsko

Rozhledny a vyhlídková místa