Výletník

aneb

inspirace na víkend

 

     Udělejte si pěkný výlet…

     Na této stránce, vážení příznivci turistiky, naleznete inspiraci a tipy na jednodenní výlety, které vám můžeme doporučit, protože jsme uvedené trasy nejen předem prošli, ale i prověřili z hlediska dopravní dostupnosti, průchodnosti, zachovalosti turistického značení, zajímavostí na trase a způsobilosti občerstvovacích zařízení nevyjímaje.

     Pravidelní čtenáři našich stránek si na uvedené tipy jistě vzpomenou, neboť byly postupně uvedené na jako Tip na ... (v záhlaví tipu je rok a měsíc uvedení). Protože reakce čtenářů na tyto tipy jsou vesměs příznivé, uvádíme je v této nabídce souhrnně i pro ty čtenáře, kteří se k našim stránkám dostali později.

     U každého výletu pochopitelně najdete doporučené dopravní možnosti. Kliknutím na odkaz informace o dopravním spojení si lze velmi snadno naplánovat optimální spojení dle vlastních představ. Samozřejmě, že neručíme za výluky a podobné rozmary hromadných dopravců. Časy odjezdů, příjezdů a přestupů u hromadných dopravních prostředků záměrně neuvádíme, protože jízdní řády si žijí vlastním životem, a to životem velmi čiperným a nevyzpytatelným, ale zjistíte je právě po kliknutí na dopravní spojení. Pakliže je do východiště výhodnější cesta autem, preferujeme právě tento způsob. 

     Doporučené výlety vedou přednostně po turistických trasách značených Klubem českých turistů. Součástí itineráře je vedle stručného popisu trasy i odkaz na příslušné turistické mapy a kilometráž, takže můžete přizpůsobit délku trasy svým možnostem. Dále zde naleznete stručnou zmínku o zajímavostech, pamětihodnostech, naučných stezkách, vhodných místech k odpočinku a občerstvení, vyhlídkových místech, či případných úkrytech před nepohodou, zkrátka o všem, na co byste měli být připraveni a naopak, čím byste neměli být zaskočeni.  Naší snahou je pro vás připravovat trasy vedoucí zajímavými místy, pro pěší, cyklisty i běžkaře - nejen pro zdatné turisty, ale i pro rodiny s dětmi, seniory a případně i pro milovníky přírody odkázané na invalidní vozík. 

     Pro běžkaře je v zimních měsících uváděna speciální sezónní nabídka prověřených lyžařských túr , odkaz na stav lyžařských stop a webkamery i rady, jak namazat běžky 1 a 2,   

 

     Uvítáme, podělíte–li se s námi po návratu z výletu o své dojmy, příspěvky k doplnění itineráře, zaslané digitální snímky, či námět na jinou zajímavou trasu. Stejně tak pro nás bude důležitá informace o poškozeném značení nebo zarostlé cestě. K tomu je pro vás připravena e-mailová schránka trasy@centrum.cz .

                                                                          … přejeme vám jen ty nejlepší dojmy a zážitky.

 

Použité zkratky:

TZT = turistická značená trasa; TIM = turistické informační místo; MHD = městská hromadná doprava; ŽST = železniční stanice; NS = naučná stezka; TM = turistická mapa

 

 

Výletník -  Tipy na výlety:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Pro KČT Plzeňského kraje připravuje Jiří Mareš, trasy@centrum.cz, aktualizace 24. května 2019